Ontwerp balkonsysteem naoorlogse woningbouw
RITMIEK ALS BLAUWDRUK
JADE architecten heeft het balkonsysteem ‘BUUR(T)’ ontworpen dat toegepast kan worden op naoorlogse woningbouw. Het balkonsysteem is gebaseerd op de kwaliteit en de ritmiek van de naoorlogse woningbouw. De constructieve opbouw van de flat is maatgevend bij de ontwikkeling van het systeem. Hierdoor blijft de structuur van het oorspronkelijke gebouw als ‘blauwdruk’ leesbaar. De basis van het balkonsysteem wordt gevormd door een nieuwe structuur van geprefabriceerde verticale betonnen schijven. Deze dienen als dragende kolommen en fungeren tevens als privacyscherm. De schijven worden aan de bestaande betonkolommen verankerd en dragen de krachten af naar een nieuwe fundering met dompconstructie. Lichtgewicht balkons van betonplaten met een piepschuim vulling of hogesterktebeton vormen de overspanning van schijf naar schijf. Door niet over de gehele woning even diepe balkons te maken blijft de benodigde daglichttoetreding in de woningen gewaarborgd.
ONGEDWONGEN GESPREK
Balkondelen van 3,7 m lang en 2,1 m diep kragen uit en creëren, meanderend over de gevel, de terrassen voor de woonkamers. Door deze delen te laten verspringen krijgen buurtbewoners de kans een ongedwongen gesprek aan te knopen met de buren boven, onder, links en rechts. De anonimiteit en strengheid van de oorspronkelijke gevel is getransformeerd naar afleesbare wooneenheden. De dichte borstwering van het terras en in de pui biedt de nodige privacy.
ONTWIKKEL EEN SYSTEEM!
Het systeem van BUUR(T) gaat uit van herhaling van elementen die op wisselende posities geplaatst worden. Een hoger productieaantal van hetzelfde element resulteert in een lagere prijs, terwijl door deze afwisseling in positie er een levendige gevel ontstaat. Het systeem kan op de meeste naoorlogse flatgebouwen toegepast worden. De plattegronden kunnen per flatgebouw of binnen hetzelfde flatgebouw verschillen waarmee uiteenlopende doelgroepen aangetrokken kunnen worden. De doorgaans kleine buitenruimten transformeren in riante balkons. Door de positie van de elementen te relateren aan de verschillende plattegronden ziet ieder gebouw er anders uit.
PLINT
BUUR(T) biedt mooie werk- en ontmoetingsruimtes aan op de begane grond. Dit deel van het gebouw, waar verticaal en horizontaal samenkomen, verdient speciale aandacht. Met dit systeem is het mogelijk om de vaak ‘dode’ plint te veranderen in verhuurbare units. In de plint kan programma komen zoals een houtwerkplaats waar op ambachtelijke wijze hout wordt bewerkt of een ruimte voor een fiscalist. Senioren, maar ook ZZP’ers kunnen hun kennis via deze ruimten ten dienste stellen voor de wijk. De ruimte op de begane grond is gekoppeld aan de woonruimte op de 1e verdieping en kan ook gebruikt worden als woonkeuken, zitkamer of extra slaapvertrek. Om een levendige plint mogelijk te maken verdwijnen de garageboxen, worden de bergingen gehergroepeerd en wordt over twee verdiepingen een serre aangebracht.
NODIG ONS UIT
Wij komen graag in contact met woningcorporaties om dit balkonsysteem ook daadwerkelijk te realiseren. Wij komen dan met onze schetsmachine vrijblijvend langs voor een SchetsGesprek over uw flatgebouw.
Opdrachtgever: mag zich melden | Ontwerp: 2012 | Ontwerpteam: JADE architecten, Roy Wijte, Pieters Bouwtechniek, Delft